fbpx

Trasy na kije Nordic Walking okolice Legionowa

Najlepsze trasy na kije Nordic Walking w okolicy Legionowa.

Trasy na kije w Choszczówce. Zapraszam do małego przewodnika. Co charakteryzuje tutejszy krajobraz? Piach, dużo piachu, dzikość lasu i moc wydm.

Poniżej przedstawiam najlepsze, strategiczne miejsca, w których warto zacząć swoją wycieczkę na północy Warszawy. Szlaki są dość zróżnicowane, o różnej długości trasy. Na niektórych spotkasz sporo asfaltu, na innych wydmy i wymagający piach. Bez względu na trudności warto zaliczyć wszystkie z tych tras, delektując się urokiem tutejszych lasów, chociażby dlatego, że są mało wydeptane. O każdej porze roku spotkasz tu coś ciekawego. Zabytki historyczne, unikatowe zwierzęta: orły, żurawie, czaple, bociany czarne, sarny, dziki oraz jenoty. Jak na bliskość stolicy, to całkiem niezła zapowiedź, prawda? 🙂

Zanim wyruszysz na szlak, warto spojrzeć na stronę poświęconą Szlakom Turystycznym w Polsce PTTK. Są tu aktualne mapy i ciekawe szlaki turystyczne. Mapa jest intuicyjna, z jej pomocą zaplanujesz świetny wypad, gdziekolwiek się udasz! Sprawdzisz rzeźbę terenu, odległości, ściągniesz konkretną trasę GPS, lub załadujesz swoją, by porównać to z danymi na mapie.
W okolicy Legionowa znajdziesz także:

Trasy na kije Nordic Walking w Choszczówce są przyjazne każdemu Walkerowi.

Kompleks leśny Choszczówki, ciągnie się od Jabłonny przez tory, do trasy 632 dając możliwość dotarcia do Nieporętu. Od strony Południowej znajduje się stacja PKP Choszczówka oraz zajezdnia autobusowa, co umożliwia dojazd z Warszawy autobusem lub pociągiem. Z Tarchomina jest to około 15 minut. Natomiast z Bródna, autobus dowiezie Cię w 30 minut. Pociągiem będziesz jechać zawrotne 9 minut. Z autobusu masz kilka metrów do lasu, PKP podstawi Cię do samego wejścia na szlak. Także od strony ulicy Modlińskiej masz linie do samej Jabłonny lub Legionowa. Stąd także jest bezpośrednie wejście do lasu.

Choszczówka to przyjemne miejsce. Rezerwat przyrody porośnięty majestatycznymi bukami, na których odnajdziesz wpisy pamiątkowe nawet z 1950 roku! Las także gospodarczy, zagospodarowany pachnącymi akacjami, jarzębiną i mirabelką. Wiosną w lesie pachną bzy lilaki, jak i te dzikie. Najcudowniej robi się Maju, kiedy zakwita akacja, oszałamiając swoim zapachem całe otoczenie. Moc śpiewu kosów, słowików oraz innych śpiewaków przynosi stan ukojenia i oderwania się od szarej codzienności. W czerwcu uświadczysz tutaj śpiewu wilgi, jednak by móc cieszyć ucho jej świergotem, do lasu musisz przyjechać o poranku. Jeśli chcesz smakować wiosny, tutaj z pewnością się uda!

Punkt strategiczny Modlińska – ulica Leśna.

Zaczynamy od strony ulicy Modlińskiej. Dojazd tutaj możliwy jest autem lub autobusem linii 731, L49, 723 (ten autobus wyrzuci Cię bliżej Wisły).

Przystanek Leśna w Jabłonnie (strefa 2) naprzeciwko sklepu Żabka. Wysiadasz i idziesz za budynek sklepu Żabka ulicą Leśną 300m, by wejść od razu na zielony szlak (przeplata się z czarnym i niebieskim już w lesie). Są to szlaki rowerowe. Trasa idealna na skromną pętlę, do wyboru masz szlak w kierunku Legionowa na Północ, skąd możesz do Warszawy wrócić autobusem, lub pójść w kierunku stacji PKP Choszczówka, skąd do Warszawy wrócisz pociągiem.

Z tego samego punktu startowego, wyruszyć możesz na szlak pieszy niebieski oraz czarny. Wystarczy, że z przystanku pójdziesz na północ, wzdłuż ulicy Przylesie. Powyżej wkleiłam linki do tych szlaków, jeśli się nimi zainteresujesz, rozwiń opis i zobacz ich pełną trasę.

trasy na kije nordic walking warszawa legionowo jablonna

 

Trudność tych tras ocenić można na poziom „łatwy”. Na uwadze jednak trzeba mieć piaszczyste dukty leśne, rozkopane przez konie oraz ilość kilometrów do marszu w zależności, na którą trasę się zdecydujesz. Szlak Niebieski, Czarny i Zielony (zarówno piesze, jak i rowerowe), będą idealną pętlą dla osób o słabej kondycji. Las w tym miejscu jest typowo rozbiegowy, rzeźba terenu jest dość płaska. Trasy urokliwe, dostępne, możesz zabrać dziecko na rowerze, żeby towarzyszyło obok lub gonić kogoś, kto lubi kręcić na dwóch kółkach. Gdzie nie wyjdziesz, wrócisz do Warszawy lub zaopatrzysz się w zapas wody. Na granicy z Legionowem, nieopodal wyjścia z lasu jest Kebab, jeśli złapie Cię głodomorra. Podsumowując, las jest dobrze oznaczony, w weekend bywa dużo ludzi, ale nie tyle, ile w Lesie Kabackim 😉

Start – Stacja PKP Choszczówka od strony południowej

Z PKP Choszczówka (masz tam także parking) na zachód znajdziesz gospodę Dziki Zakątek. Zjesz tam coś smacznego i domowego. Teoretycznie najlepiej właśnie tam zakończyć pętlę. Dalej wzdłuż lasu umiejscowione są osiedla, gdzie znajdziesz osiedlowe sklepiki – kierując się szlakiem zielonym. Podobnie jak od wschodniej strony torów i tutaj przeważa płaski teren, mniej jest jednak piachu. Pętlę kijkową najlepiej robić na północ – a jeśli chcesz poszaleć, to trasa zaprowadzi Cię do samego Nieporętu, skąd będziesz mógł wrócić do Warszawy autobusem.

Po drodze super pagórki, które urozmaicą marsz, moc jagód, grzybów i totalnej dzikości. Masa piachu i chwilami krajobraz przypominający nadmorskie klimaty. Uwielbiam te rejony! Kocham się tam zagubić, bowiem gdziekolwiek wyjdziesz, to spotkać możesz coś innego. Zakochana jestem w łąkach kwietnych, których jest coraz mniej w Polsce – na tej trasie z całą pewnością je znajdziesz, jak i pasące się krówki, które znikają razem z łąkami.

Nie sposób nie zauważyć, że szlak zielony kiedy już zakręca na południe, staje się wymagający. Kryterium tutaj jest nie tylko ilość kilometrów, ale forma terenu. Możesz pokatować do samego kanałku Żerańskiego, rozkoszując się po drodze niebanalną trasą.

szlaki na kije nordic walking warszawa

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: