fbpx

Trasy na kije Nordic Walking okolice Legionowa

Najlepsze trasy na kije Nordic Walking w okolicy Legionowa.

Trasy na kije w Choszczówce. Zapraszam do małego przewodnika. Co charakteryzuje tutejszy krajobraz? Piach, dużo piachu, dzikość lasu i moc wydm.

Zanim gdziekolwiek wyruszysz na szlak, warto spojrzeć na Geo Portal. Masz tam aktualne mapy i szlaki turystyczne.

Znajdziesz tu szlak rowerowy zielony (Południowy)

Szlak rowerowy czarny (Trasa Pułtuska)

Szlak pieszy niebieski (Nieporęt, PKS – Choszczówka, PKP)

Szlak pieszy żółty (Choszczówka, PKP – Nieporęt, PKP)

Trasy na kije Nordic Walking w Choszczówce są przyjazne każdemu Walkerowi.

Kompleks leśny Choszczówki ciągnie się od Jabłonny przez tory do trasy 632 dając możliwość dotarcia do Nieporętu. Od strony Wschodniej znajduje się stacja PKP Choszczówka oraz zajezdnia autobusowa Choszczówka. Dojazd z Warszawy autobusem lub pociągiem – w zależności od tego z której strony jedziesz, z Tarchomina około 15 minut. Z Bródna autobus jedzie około 30 minut, pociąg natomiast aż 9 🙂 Z autobusu masz kilka metrów do lasu, PKP natomiast dowiezie Cię do samego wejścia na szlak. Od strony ulicy Modlińskiej masz linie do samej Jabłonny lub Legionowa.

Choszczówka to przyjemne miejsce. Gospodarczy las porośnięty dzikimi akacjami, jarzębiną i przeplatany mirabelką. Wiosną w lesie pachną bzy – lilaki, jak i te dzikie. Najcudowniej jednak robi się Maju, kiedy zakwita akacja oszałamiając swoim zapachem całe otoczenie. Moc śpiewu kosów, słowików oraz innych śpiewaków przynosi stan ukojenia i oderwania się od szarej codzienności. Jeśli chcesz smakować wiosny, tutaj z pewnością się uda!

Punkt strategiczny – wypadowy.

Modlińska:

(1) Przystanek Leśna w Jabłonnie (strefa 2) na przeciwko Żabki. Wysiadasz i cofasz się uliczką Leśną 300m by wejść od razu na zielony szlak (przeplata się z czarnym i niebieskim już w lesie). Trasa idealna na skromną pętlę, do wyboru masz szlak w kierunku Legionowa skąd możesz do Warszawy wrócić autobusem lub pójść w kierunku stacji PKP Choszczówka, skąd wrócisz pociągiem. Trudność tej trasy oceniam na „łatwy” przy czym na uwadze trzeba mieć piaszczyste dukty rozkopane przez konie. Osoby ze słabą kondycją z pewnością poczują wysiłek. Las typowo rozbiegowy, można zasuwać po płaskim goniąc czas. Trasy urokliwe, dostępne, możesz zabrać dziecko na rowerze żeby towarzyszyło obok lub gonić kogoś, kto lubi jeździć. Gdzie nie wyjdziesz, wrócisz do Warszawy lub zaopatrzysz się w zapas wody. Na granicy z Legionowem nieopodal wyjścia z lasu jest Kebab (4), jeśli złapie Cię głodomorra. Podsumowując las jest dobrze oznaczony, w weekend bywa dużo ludzi ale nie tyle, co w Lesie Kabackim 😉

Stacja PKP Choszczówka od strony zachodniej (2)

Z PKP Choszczówka (masz tam także parking) na zachód znajdziesz gospodę Dziki Zakątek (3). Zjesz tam coś smacznego i domowego, dalej wzdłuż lasu umiejscowione są osiedla, gdzie zastaniesz osiedlowe sklepiki – kierując się szlakiem zielonym. Podobnie jak od wschodniej strony torów i tutaj przeważa płaski teren, mniej jest jednak piachu. Pętlę kijkową najlepiej robić na północ – a jeśli chcesz poszaleć to trasa zaprowadzi Cię do samego Nieporętu, skąd będziesz mógł wrócić do Warszawy autobusem. Po drodze super pagórki, które urozmaicą marsz, moc jagód, grzybów i totalnej dzikości. Masa piachu i chwilami krajobraz przypominający nadmorskie klimaty. Uwielbiam te rejony, kocham się tam zagubić bowiem gdziekolwiek wyjdziesz to spotkać możesz coś innego. Zakochana jestem w łąkach kwietnych, których jest coraz mniej w Polsce – na tej trasie z całą pewnością je znajdziesz… jak i pasące się krówki, które znikają razem z łąkami 😉

Nie sposób nie zauważyć, że szlak zielony kiedy już zakręca na południe staje się wymagający. Kryterium tutaj jest nie tylko ilości kilometrów ale formy terenu. Możesz pokatować do samego kanałku Żerańskiego rozkoszując się po drodze niebanalną trasą.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: