Nie wiesz, jakie buty do Nordic Walking kupić, by trenować wygodnie?

Zastanawiasz się, jakie buty do Nordic Walking będą dla Ciebie najlepsze? Chcesz wiedzieć, czym kierować się przy wyborze butów na kije, na każdą porę roku? Szukasz idealnego obuwia damskiego? W tym artykule znajdziesz odpowiedź, jak dopasować odpowiedni model do siebie. Dowiedz się, jakie wybrać obuwie na kije, by trenować wygodnie i bez bolesnych otarć.

Jeśli szukasz konkretnych modeli butów do chodzenia z kijkami, to w tym wpisie znajdziesz dużo więcej informacji + sprawdzone marki. Obiecuję Ci, że jeśli przeczytasz tekst do końca, łatwiej podejmiesz decyzję, co konkretnie kupić. I przede wszystkim, ominą Cię bolesne doświadczenia.

Kupno butów do uprawiania Nordic Walking może nie być wcale tak oczywiste, jak się na początku wydaje. Mam wrażenie, że o marszach z kijami panuje przekonanie, że to tylko niewymagajacy spacer. Można więc ćwiczyć choćby w sandałach. A jednak okazuje się, że w miarę zaawansowania i wzrostu intensywności treningowej, potrzebować będziesz obuwia o wyjątkowych właściwościach. Jakich? Postaram się o tym opowiedzieć. Zapraszam.

Dlaczego wybór butów do Nordic Walking może być trudny?

Chciałabym uzmysłowić Ci parę czynników, które mogą absolutnie zniweczyć każdą aktywność. Zwracam na nie uwagę, ponieważ moje własne treningi kończyły się bólem, ranami i krwawieniem. I nie tylko moje, bo wiele kursantek opowiada o podobnych doświadczeniach. 

Pytanie: „Jaki konkretnie model butów kupić?” zadaję sobie kilka razy w roku. Kupno butów na kije jest wyzwaniem, bo na rynku dostępnych jest tyle różnych modeli, że po prostu się gubię.

Na początku mojej przygody z Nordic byłam jeszcze bardziej pogubiona; nie wiedziałam, w co się ubrać i jakie buty kupić o danej porze roku. Jaki rodzaj, amortyzacja, podeszwa… Czytałam wskazówki bloggerów, ale mijały się z faktycznymi potrzebami. Musiałam wszystko zweryfikować na własnej skórze i poniżej dzielę się z Tobą doświadczeniem.

Poruszę garść aspektów, o których być może nigdy nie czytałaś, a które mają ogromny wpływ na jakość naszego funkcjonowania w sporcie. Bo przecież Ty też chcesz czuć się dobrze, lekko, trenować bez przeszkód, prawda? I nie ma nic bardziej demotywującego, niż dotkliwie obtarta pięta po 20 minucie marszu i kolejny tydzień treningu z głowy. 

Co wziąć pod uwagę kupując buty do Nordic Walking?

Może Ci się wydawać dziwne, że nie piszę o konkretnych modelach i wyglądzie butów. Uważam, że są to rzeczy drugorzędne. Buty do sportu muszą być personalizowane. Duży wybór produktów sprawia, że optymalny zakup może być trudny. Jeśli nie wiesz, czego potrzebuje Twoje ciało, to jak masz podjąć świadomy wybór?

By kupić wygodne i funkcjonalne buty do Nordic Walking, powinnaś ocenić:

  1. Potrzeby ciała (kontuzje, urazy, wady postawy.
  2. Teren, po którym chodzisz.
  3. Pora roku.

Idźmy dalej.

Na co powinnaś zwrócić uwagę kupując obuwie do uprawiania Nordic Walking?

Otylia Jędrzejczak – sportowiec, polska pływaczka – powiedziała kiedyś:
„Dopóki ćwiczysz, to funkcjonujesz. Jak przestaniesz, zaczniesz się sypać”.

W pełni się z nią zgadzam. Chciałabym jeszcze dodać, że wraz z wiekiem powiela się ilość potencjalnych kontuzji. 

Na moje kursy Nordic Walking przychodzą głównie kursantki po 35 roku życia. Mają postanowienie, by opanować technikę Nordic Walking, bo ciało zaczęło odmawiać im posłuszeństwa. Poczuły, że to ostatni dzwonek, żeby wstać zza biurka, rozładować stres i wzmocnić ciało.

Kobiety te, podobnie jak ja mają problemy z motoryką; płaskostopie, koślawe kolana. Nie wspominając o schorowanym kręgosłupie, który katowany stresem i ciążą zaczął dawać o sobie znać. Jeśli Twoje zdrowie też jest „nadgryzione”, to masz główny czynnik wpływający na wybór marki i modelu butów na kije.

Myśląc o kupnie obuwia na treningi Nordic, warto zacząć od analizy ciała. 

Zanim ruszysz do sklepu i wybierzesz konkretny model, odpowiedz sobie na poniższe pytania. Mam nadzieję, że dzięki odpowiedziom łatwiej Ci będzie dopasować najlepszy rodzaj butów, w których Twoje treningi zaczną być satysfakcjonujące. 

Bez bólu, otarć i bez uczucia zmęczenia stóp. Wiem, jakie to ważne, bo sama cierpię z powodu poniższych problemów. Pragnę Ci w ten sposób zaoszczędzić cierpienia.

Spisz odpowiedzi na kartce i przeanalizuj je:

  1. Jaką masz stabilność? Zdarza Ci się tracić równowagę?
    1. Tak – nie wybieraj butów z wysoką i amortyzującą podeszwą z powietrzem. Stopy nie będą miały podparcia, będą mało stabilne. Podeszwy będą się zapadały. Wybieraj obuwie o zbitej strukturze, które dobrze stabilizują stopę.
    2. Nie – jeśli lubisz chodzić miękko i sprężyście, możesz pokusić się o buty z żelem lub powietrzem w podeszwie.
  2. Chwiejesz się, idąc lub się potykasz?
    1. Tak – patrz informację z pkt. 1a. Nie wybieraj takich modeli, bo będziesz tracić równowagę.
    2. Nie – patrz informację z pkt. 1b.
  3. Czy masz wady postawy: Masz płaskostopie?
    1. Tak – patrz informację z pkt. 1a. Nie wybieraj takich modeli, bo będziesz tracić równowagę. Jeśli nie nosisz wkładek, prędzej czy później obciążysz kolana i stawy biodrowe. Nieprawidłowy profil ruchowy stopy powoduje konflikt w obrębie całych nóg. Miękkie i zapadające się obuwie, pogłębia ten deficyt. Zacznie boleć. Wybierz obuwie stabilne o zbitej strukturze.
    2. Jeśli nosisz wkładki, przymierz buty wraz z wkładką umieszczoną wewnątrz. Inaczej ryzykujesz, że stopom będzie zbyt ciasno.
    3. Nie – patrz informację z pkt. 1b.
  4. Jaki rodzaj stopy masz (pronująca, supinująca, neutralna)?
    1. To ważne, by dopasować but do rodzaju stopy. Poszczególne modele szyte są specjalnie pod potrzeby budowy stóp.
  5. Czy masz stopę wysoką w podbiciu?
    1. Jeśli tak, to krój niektórych butów będzie Cię uwierał i powodował ucisk podczas marszu od góry stopy.
    2. Nie – kupując buty zawiąż je porządnie i pospaceruj po sklepie. Nie łudź się, że jeśli są zbyt luźne, to jakoś to będzie. Nie będzie. Za to stopa będzie „pływała” w środku tracąc stabilność, przesuwając się podczas marszu.
  6. Doświadczasz podczas marszu otarć w jakimś miejscu?
    1. Być może masz nieprawidłowy profil ruchu podczas marszu, może to być sygnał, że potrzebujesz lepiej dopasowanych butów do swoich potrzeb. Możesz też potrzebować konsultacji z podologiem lub fizjoterapeutą, by usprawnić poszczególne grupy mięśni w obrębie nóg. Być może potrzebujesz nosić wkładki.
  7. Czy przedzierasz skarpety od spodu?
    1. Patrz pkt 6a.
  8. Zdarza Ci się, że po długim marszu bolą Cię pięty lub palce?
    1. Patrz pkt 6a.
  9. Masz problemy z kręgosłupem?
    1. Patrz pkt 6a.
  10. Czy masz problemy z kolanami lub biodrami?
    1. Patrz pkt 6a.
  11. Przeciążasz mięśnie w konkretnej kończynie podczas marszu?
    1. Patrz pkt 6a.
  12. O jakiej porze roku będziesz trenować? Czy potrzebujesz butów nieprzemakalnych?
    1. Nieprzemakalna warstwa daje większy komfort podczas marszu w deszczu i na chłodzie.
    2. Kiedy jest ciepło i sucho, nieprzemakalne buty zamęczą stopy, bo nie odparują ciepła i wilgoci. Poodparzasz stopy.
  13. Potrzebujesz bytów ocieplanych?
    1. Rzadko kiedy potrzebujemy butów ocieplanych. Trening generuje dużo ciepła w środku buta. Oszacuj to, biorąc pod uwagę intensywność swojego marszu i indywidualne odczucie chłodu.
  14. Jakie jest Twoje indywidualne odczucie chłodu?
    1. Jeśli trenujesz z niską intensywnością i marzniesz, poszukaj butów z mieszkiem w środku. Możesz też po prostu użyć skarpety frotté.

Teren do uprawiania Nordic Walking

Nie mniej ważnym czynnikiem, co potencjalne kontuzje ciała jest teren, w którym odbywasz treningi. Buty do Nordic Walking powinny być skojarzone z jakością nawierzchni, po której chodzisz. 

Praktycznie na każdym spotkaniu treningowym otrzymuję 2 pytania dotyczące chodzenia po asfalcie: 

„Po jakim terenie chodzić z kijami?”,

„Czy chodzenie z kijami po asfalcie ma sens?”.

Jest wąska grupa osób, która powinna chodzić po chodnikach i zaliczają się do nich:

  • zaawansowani seniorzy, 
  • osoby z problemem utrzymania równowagi, 
  • pacjenci w rekonwalescencji kręgosłupa i układu kostnego.

Jeśli nie należysz do tej grupy, odpuść sobie asfalt i idź do lasu. 

Poszukaj butów z bieżnikiem terenowym i odpowiednią amortyzacją. 

Czynniki atmosferyczne oraz intensywność treningu Nordic Walking

Po kilku latach doświadczeń z kijami przekonałam się, że wybierając buty do Nordic Walking warto kierować się wyznacznikiem „sucho” i „mokro”. Nie sugeruj się porą roku, tylko czynnikami atmosferycznymi. Rozważ czy potrzebujesz obuwia z tkaniny wodoodpornej i czy musi być ocieplane.

3 kolejne rzeczy, które możesz sobie zadać, wybierając buty do NW:

  • Czy ćwiczysz tylko wtedy, kiedy jest słonecznie i sucho?
    Jeśli tak, to wskakuj w buty sportowe do biegania, a na sezon chłodny wybierz mniej przewiewne (wersję zimową).
  • Trenujesz z kijami nawet jeśli pada deszcz lub śnieg?
    Chodząc w takich warunkach, będziesz potrzebować modelu wodoodpornego i z wyższą cholewą. Polecam membranę Gore Tex + elementy wykonane z softshellu). Pomyśl o butach turystycznych i trekkingowych, adidasy mogą nie podołać.
  • Chodzisz z kijami na mrozie? Jak odczuwasz chłód?
    Jeśli jesteś zmarzluchem, kup buty lekko ocieplane. Jeśli natomiast jesteś odporna na niską temperaturę, wybierz buty bez ocieplenia. Weź pod uwagę intensywność swojego marszu. Podczas treningu Twoje stopy wygenerują dużo ciepła i jeśli będziesz miała grubą ocieplinę, prawdopodobnie nie odparują wilgoci i stopy będą totalnie mokre. Wtedy zamarzniesz.

Powyżej opisałam potencjalne sytuacje, w których potrzebujesz określonych właściwości obuwia. Starałam się Ci także uzmysłowić, jak ważne jest, aby dopasować rodzaj podeszwy i amortyzacji do potrzeb ciała.

Przejdźmy do kolejnych konkretów.

Czy adidasy są dobre do Nordic Walking?

Nordic Walking jest dyscypliną uprawianą na ścieżkach leśnych i łąkowych. Sięgamy więc najczęściej po buty sportowe (buty do biegania i buty turystyczne). Są uniwersalne, wygodne i nosimy je chętnie nawet cały rok.

Warto wiedzieć, że dobre buty do Nordic Walking typu sportowego, powinny być dopasowane do rodzaju stopy i nawierzchni. W sklepach znajdziesz też modele na odmienne pory roku. 

Główne i najważniejsze cechy obuwia sportowego:

  • w miarę elastyczna podeszwa, która nie blokuje swobody stóp,
  • dobra przyczepność,
  • amortyzacja,
  • komfort dla stóp podczas marszu,
  • wentylacja.

Czy wiesz, że idealne buty sportowe do Nordic Walking dostępne są nie tylko w opcji letniej, ale też i zimowej?

Lubisz „adidasy”, kochasz ich lekkość oraz elastyczność? Wybór takiego modelu to jedna z najlepszych opcji, jakie możesz sobie sprawić na marsze z kijami Nordic Walking. Pamiętaj, adidasy dobierasz pod względem budowy stóp (pronująca, supinująca, neutralna).

Na sezon chłodny, najlepiej wybierać buty wodoodporne i z membraną. W sklepach sportowych znajdziesz marki, które szyją produkty typowo pod Nordic Walking (na przykład NewFeel z Decathlonu). Modele tych butów dzielą się na damskie i męskie.

Obuwie sportowe ma także odsłonę zimową wyposażoną w wysoką lub niską cholewę. Zobacz na zdjęciach.

Jeśli masz idealne na sezon chłodny obuwie, ale chcesz je trochę podrasować, zamiast kupować nowy model z wysoką cholewą, możesz użyć specjalnej opaski na kostkę. Zabezpieczy but przed wpadaniem elementów podłoża (w tym śniegu) do środka buta.

Podeszwa do zadań specjalnych

Zwróć uwagę na to, że dedykowanym modelem butów do Nordic Walking będą buty terenowe dla biegaczy. Wykończone są w elastyczną i miękką gumą, antypoślizgową podeszwą z wkładem z pianki Eva. Liczy się też bieżnik – jest agresywny i pokryty mnóstwem drobnych kostek.

Każda firma ma swoje własne rozwiązania technologiczne. Jednak najważniejszym czynnikiem jest właśnie bieżnik buta. Takie połączenie sprawi, że poczujesz stabilność pod stopami, a korzenie i przydrożne przeszkody, nie będą stanowiły problemu. Chodzenie z kijami będzie bezpieczniejsze zwłaszcza po deszczu.

Obuwie sportowe zaopatrzone jest w nowoczesne systemy amortyzacji i kryte odporną na ścieranie gumą. Każda marka ma swoje patenty, np.: pianka Boost, Eva i wiele innych rozwiązań przydatnych w aktywności. Warto z nich korzystać.

UWAGA: Jeśli masz problem z równowagą, nie kupuj butów z grubą i miękką podeszwą. Takiego wyboru powinny unikać także osoby z wadą stóp. Buty będą się zapadały, stopa nie będzie miała prawidłowych punktów podparcia. To jest nie tylko niezdrowe, ale i niebezpieczne. 

Utrwalasz w ten sposób wadę postawy, tracisz równowagę. Jeśli masz takie problemy, zdecyduj się na buty pół trekkingowe lub trekkingowe rezygnując z „adidasów” lub wybierz taki model, ale z podeszwą cieńszą i mniej sprężystą.

 

Jakie firmy polecam?

  • New Feel,
  • Adidas,
  • Nike,
  • Under Armour,
  • Asics,
  • Salomon.

PLUSY: buty trzymają się nawierzchni, są lekkie, nie męczą stóp. Posiadają najnowsze rozwiązania technologiczne. Mają świetną cyrkulację powietrza. Modny design, szeroki rozrzut cenowy.

MINUSY: adidasy są najczęściej płytkie. W związku z tym podczas marszu do środka wpada piach, kamienie i patyki. Dodatkowo cienki materiał nie zabezpiecza dostatecznie stopy przed urazem, na przykład dźgnięciem kija. Najtańsze modele takich butów, będą przemakalne. Koszt butów profesjonalnych i na zimę dość wysoki.

Czy buty trekkingowe są dobre na kije?

Jeszcze do niedawna wiele osób powielało mit dotyczący konieczności chodzenia z kijami w trekkingach. Najbardziej martwiącą częścią tego absurdu jest pomysł, aby kupować buty totalnie usztywniające kostkę, żeby zminimalizować ryzyko skręcenia nogi.
NIGDY NIE KUPUJ TAKICH BUTÓW. One szkodzą, blokując mięśnie stopy oraz uniemożliwiając naturalną pracę nogi w obrębie stawu skokowego.

Buty trekkingowe na kije Nordic Walking powinny podobnie, jak obuwie sportowe umożliwiać lekki i nieskrępowany marsz. 

Ich przewaga nad adidasami to lepsza szczelność i ochrona stopy, a także stabilizacja w kostce. 

Najważniejsze cechy, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie to:

  • rodzaj podeszwy,
  • miękkość podeszwy,
  • przeznaczenie obuwia,
  • materiał cholewki.

Buty trekkingowe do marszu z kijami Nordic na lato i zimę

 

Podobnie w tej kategorii obuwia w sklepach znajdziesz modele na lato i zimę. Buty z wysoką cholewą sprawdzają się w trudnym i wielokilometrowym marszu, przy kiepskich warunkach pogodowych i niestabilnych elementach.


Przez to, że są bardziej odporne na wodę i chłód, przydają się późną jesienią i zimą. W zależności od natężenia treningów wybierz obuwie ocieplane lub nie. 

Jeśli Twój marsz jest wydajny, to stopy generują bardzo dużo ciepła. W butach ocieplanych będą się pocić, a chwila przystanku sprawi, że pot zamieni się w mokry i zimny okład. Tego nie chcesz, bo nie tylko zmarzniesz, ale idąc dalej, dotkliwie poobcierasz stopy. 

Podobnie, jak adidasy, trekkingi też mają różne przeznaczenie. Od turystyki pieszej, po wymagające marsze w środowisku górskim. Nordic Walking uprawia się raczej w prostym terenie, więc możesz śmiało odpuścić profesjonalne buty górskie i takie, które usztywniają kostkę, blokując też stopy.

Systemy amortyzacji w podeszwie trekkingowej, które pozwolą na wielokilometrowe marsze

Szukając obuwia do marszu z kijami, wybieraj modele z Vibram’em. Jest to dodatkowa amortyzacja dla ciała, przydatna zwłaszcza dla osób z problemami postawy i stóp.

Podeszwa nie powinna być cienka, jednocześnie sprężysta. Dobrym ruchem będzie kupno modelu wykończonego pianką Eva. Nie możesz czuć kamieni pod stopami, dlatego odpadają tanie „chińczyki z marketu”. Mięśnie stopy podczas marszu muszą swobodnie pracować. Aby sprawdzić, czy elastyczność jest wystarczająca, ubierz buty i ukucnij. Jeśli możesz to zrobić swobodnie, nie czujesz mocnego nacisku podeszwy na stopę, to buty prawdopodobnie będą ok. 

W ciężkich i „pancernych” butach ze sztywną podeszwą, szybko zmęczysz nogi, a zablokowane mięśnie w obrębie stawu skokowego dadzą o sobie znać po paru kilometrach.

Jakie firmy polecam:

  • New Feel,
  • Adidas,
  • Nike,
  • Under Armour,
  • Asics,
  • Salomon,
  • Columbia,
  • Trek,
  • Salewa,
  • Elbrus.

PLUSY: Lepsze wykonanie butów trekkingowych zwiększa bezpieczeństwo przed urazem mechanicznym stopy. Chociażby przed wbiciem kija w stopę, co często się zdarza. Twardsza podeszwa stabilizuje sylwetkę. Daje lepsze podparcie stopom. 

MINUSY: Niekiedy waga buta. Cena. Kiepska guma w podeszwie. Brak amortyzacji w butach niszowych.

Stawiam na samoświadomość i mądry wybór. A takim nie jest sugerowanie się czyjąś opinią, tylko wiedza, co jest dla mnie (czyli dla Ciebie) najlepsze. Mam nadzieję, że mój wpis pozwoli Ci na bardziej świadome zakupy. 

Zdjęcia butów pochodzą ze sklepu salomon.com

PODOBNE ARTYKUŁY:

 

Podziel się swoją opinią
Maria Tańska
Maria Tańska

W Nordic Walking wkręciłam się w 2013 roku. Kijami zainteresowałam się z potrzeby rozbudowy swoich treningów oraz poszukiwałam alternatywy do ćwiczeń, a także czegoś, co podziała na ból pleców.

Marsze z kijami pomagają mi utrzymać moje ciało w stanie równowagi. Treningi odchudzają, ujędrniają sylwetkę. Pozwalają na szybki reset. Zwiększenie mocy. A także są moją rehabilitacją. Głównie kolan i pleców.

Kije Nordic Walking spowodowały w moim życiu wiele dobrego. Dlatego przykładam uwagę do technicznego marszu. Wiem, jak bardzo technika jest ważna. Bez tego nie aktywujesz mięśni. Nie aktywujesz pleców. Nie odciążysz kolan i kręgosłupa.

Artykuły: 35