Jakie kijki do Nordic Walking kupić?

Kijki do Nordic Walking nie mogą być przypadkowe. Mam wrażenie, że przez dużą liczbę produktów na rynku i brak znajomości technicznych aspektów, kupno świetnego modelu sprawia trudności. Każdy z nas lubi przecież wybierać mądrze. A na pewno Ty pragniesz posiadać najlepszy sprzęt, ciesząc się z udanych treningów.

I właśnie dlatego napisałam ten artykuł. Chcę Ci wyjaśnić, jakiego typu kije spotkasz w sklepach sportowych. Które modele są kijami do Nordic Walkingu, a które nie mają z nim nic wspólnego. Chcę w ten sposób rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc Ci w wyborze. Zapraszam.

Spis treści:

  1. Zastanawiasz się jakie kijki do Nordic Walking wybrać?
  2. Rodzaje kijków do marszu w terenie
  3. Pułapki przy wyborze kijków
  4. Czym charakteryzują się dedykowane kije do Nordic Walking?
    1. Rączka
    2. Rękawiczka
    3. gRot
  5. Z jakiego materiału kupić kijki?
    1. Kije karbonowe, aluminiowe, czy stalowe?
    2. Jakie kije wybrać dla siebie?
  6. Kijki o długości stałej, czy regulowane?
  7. Jak ustawić kijki do chodzenia?
  8. Jak trzymać kije Nordic Walking podczas chodzenia?
  9. O co chodzi z gumowymi końcówkami i talerzykami?
  10. Jak wybrać dobre kije do Nordic Walking? Sprawdzone marki
  11. Gdzie kupić kije?

Zastanawiasz się jakie kijki do Nordic Walking wybrać?

Kupno odpowiednich kijków do Nordic Walking jest gwarantem skutecznego i wydajnego treningu. Dobry kij ze względu na właściwości techniczne, zwiększa poziom bezpieczeństwa. Podczas marszu Nordic Walking masz pewność i stabilność w każdym terenie.

Przygodę z Nordic Walking zaczynamy stanowczo z markowym sprzętem. Będzie to najlepszy wybór nie tylko ze względu na obietnicę trwałości i solidnego wykonania, ale możesz liczyć na zapasowe elementy i części zamienne.

Jak dopasować wysokość kijków? Czy wybrać regulowane, czy o stałej długości? Poszukajmy odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Rodzaje sprzętu do marszu w terenie

Kilka lat temu widziałam w markecie pewną sytuację. Otóż sprzedawca – mężczyzna nieposiadający najmniejszego pojęcia o Nordic Walking – próbował wcisnąć starszej pani masywne kije trekkingowe, jako model do Nordic Walking.

Wprowadził kobietę w błąd. Gdyby kupiła ciężki żelazny zestaw i tak chodziła, to mogłoby to jej jeszcze zaszkodzić.

To smutne, że dzisiaj takie sytuacje wciąż się zdarzają. Zanim więc kupisz kije, zerknij, proszę, na jakie modele kijków sportowych możesz natrafić w sklepach.

Na początek, chciałabym zwrócić Twoją uwagę na różnorodność sportów kijkowych. Co za tym idzie, każda z tych dyscyplin ma preferowany sprzęt. Różnice widoczne są w budowie trzonka. Istotna w Nordic Walking jest rękawiczka i końcówka kija.

Jakie kije znajdziesz na rynku:

  • Kijki do Nordic Walking.
  • Modele do trekkingu – pieszych wędrówek.
  • Kije trialowe i do biegania.
  • Kijki narciarskie i do rolek
  • Niszowe modele do niczego – takie znajdziesz po taniości w markecie.

Można się pogubić, prawda? A jeśli sam sprzedawca ma kłopot z rozróżnieniem tych kategorii, to jest masakra.

Zobacz, jak wyglądają kije do innych dyscyplin:

Pułapki przy wyborze kijków

Jest takie przysłowie:

„Biedny płaci 2 razy”.

Znasz je? Lepiej kupić raz konkretny sprzęt, niż kupować kilka par kiepskich kijków w ciągu 3 lat. Rzutuje to także na jakości Twoich treningów, więc omijaj „okazje” szerokim łukiem.

Jest jeszcze bardziej istotny powód, dla którego warto zainwestować w model markowy.

Dlaczego marsz Nordic Walking nie uda się bez dedykowanych kijków?

Większość kursantów przychodzi z niszowymi kijami, które nie nadają się do treningu. Na takich kijach nie da się ćwiczyć, w dodatku stwarzają realne ryzyko potknięcia. Wszystko przez źle skonstruowaną rękawiczkę.

Dlatego ucieszyła mnie seria kijków do Nordic Walking New Feel z Decathlonu. Kije są tanie, a więc nawet osoby o szczupłym budżecie mogą sobie kupić całkiem dobre kije do marszu.

Zdjęcia, które niżej widzisz to właśnie modele z kiepską rękawiczką. Niektóre z nich podpisane są, jako sprzęt Nordic, ale bliżej im do trekkingu.

Taki rodzaj rękawiczki nie zapewnia bliskiego kontaktu kija z dłonią. Kiedy przekładasz ręce podczas technicznego marszu, trzonek, który nie ma styku z rękawiczką, wyskakuje z dłoni i kijek wymyka się spod kontroli.

Kupując kije z nieprawidłową rękawiczką i zupełnie innym niż do NW trzonkiem, nie będziesz mógł technicznie trenować. Konstrukcja trzonka jest nieprzypadkowa.

Te kije nie nadają się do Nordic Walking:

 

 

Czym charakteryzują się dedykowane kije do Nordic Walking?

3R to formuła, która pomaga zapamiętać główne cechy kijów do Nordic.

Formuła oznacza:

  • Rączkę,
  • Rękawiczkę,
  • gRot.

Na rynku spotkasz modele wykonane z różnorakiego materiału, wpływa to głównie na ich użyteczność oraz cenę.

Rączka

Rękojeść, czyli uchwyt kija, to inaczej trzonek. W najlepszych modelach wykonany jest z korka, czasem urozmaicony elementami z gumy i plastyku.

Rączka kijków do Nordic Walking posiada ergonomiczny kształt. Wpasowuje się w dłoń, scalając w jedną całość. Podczas marszu zwinnie przechodzi pomiędzy palcami, nie powodując problemów motorycznych.

kijki do nordic walking

Rękawiczka

Absolutnie najważniejszym elementem wyposażenia kijków są rękawiczki. To z powodu braku umiejętności odróżnienia rękawiczki kiepskiej od poprawnej, wybieracie zły sprzęt.

Rękawiczka, przylegając, oplata się wokół dłoni. Umożliwia puszczenie kijków za sobą. Jeśli jest prawidłowa, bez problemu otworzysz dłonie przy ruchu ręki w tył.

Kijek nie ucieka na boki, nie wpada pomiędzy nogi. Masz nad nim pełną kontrolę podczas marszu.

Warto wiedzieć, że standardem jest możliwość wypięcia się z kijków (bez potrzeby zdejmowania rękawiczek). Rękawiczki mają różne rozmiary: od S do L.

kijki do nordic walking

gRot

Kije wyposażone mogą być w dwa rodzaje końcówek ze stopu węglowego: nożyk i okrągły grot.

Jeśli jesteś osoba aktywną, która chodzi cały rok. Lubisz miękkie podłoże; lasy, łąki, alejki w parku, to nawet się nie zastanawiaj i wybieraj kije zakończone nożykiem.

Takie modele trzymają się pewnie drogi w każdych warunkach. Kamienie, gałęzie, kora czy błoto nie stanowią dla nich żadnego problemu. Podnosi poziom wygody i bezpieczeństwa podczas treningu. Jeśli trenujesz zimą i zdarza Ci się chodzić po lodzie, kije z nożykiem pomogą zachować równowagę.

kije-do-nordic-walking-sklep-warszawa

Końcówka zaokrąglona będzie idealna dla osób:

  • zaczynających swoją przygodę z kijami,
  • dla dzieci,
  • oraz dla seniorów.

kije-do-nordic-walking-sklep-warszawa-fizan-RUNNER-GREEN-4-600x600

Okrągła końcówka jest bezpieczniejsza, bo zmniejsza ryzyko ugodzenia siebie lub osoby postronnej podczas marszu.

Z drugiej strony, dla aktywnego seniora warto wybrać „nożyk”, ponieważ kijek zapewniał będzie większą stabilność.

Z jakiego materiału kupić kijki?

Kiedy w 2013 roku kupowałam swoje pierwsze kije, w sklepach dostępne były dwa ich rodzaje. Tanie, wykonane z aluminium lub stali. I super drogie, wykonane z lżejszego stopu cieniowanego aluminium.

Dzisiaj różnice materiału prawie się zlały. Producentom zależy na jak najlżejszych i wytrzymałych komponentach.

Kije karbonowe, aluminiowe, czy stalowe?

Tak naprawdę, dopóki się nie wkręcisz, nie wychodzisz swoich kilometrów, to będzie Ci wszystko jedno, z jakiego materiału masz kije.

Różnice zaczynają być odczuwalne, kiedy nie skupiasz już swojej uwagi na technicznych aspektach marszu i kiedy do głosu dochodzi prawdziwy sportowy instynkt.

Innego zdania mogą być osoby posiadające różne schorzenia. Dla Was najlepszym wyborem będzie carbon. Takie kije zbierają lepiej wstrząsy i przede wszystkim, są lżejsze. To ważne jeśli zmagasz się z chorobami układu kostnego, bólem kręgosłupa i rąk.

Jakie kije wybrać dla siebie?

Jest wiele czynników decydujących i jest to wybór dość indywidualny.

Uważam, że przy zakupie (zwłaszcza pierwszych kijków) warto się kierować:

  • Ceną – jeśli chcesz chodzić, nie musisz kupować od razu modelu za 600 zł.
  • Końcówką – lepiej wybrać końcówkę w nożyk, niż okrągły grot.
  • Regulacja kija lub jej brak – oszacuj jakie kije będzie Ci łatwiej transportować.
  • Składem – tutaj zaczynają się schody. Kije aluminiowe posiadają dogoniły jakościowo specyfikację carbonu. Jeśli nie jesteś wymagającą osobą (albo nie musisz mieć wymagań) to możesz zdecydować się na cieniowane aluminium. Różnica w cenie bywa ogromna.

Kijki o długości stałej, czy regulowane?

W związku z tym, że pytacie, zatrzymamy się jeszcze przy tym zagadnieniu.

Odpowiedz sobie na pytanie, co jest dla Ciebie praktyczne?

Zobacz, czym jako instruktor kieruję się ja, może podpowiem Ci coś ciekawego:

  • Moje pierwsze kije miały regulację długości. Trenowałam z wyższą, niż zalecana do mojego wzrostu wysokością, żeby trening był bardziej intensywny. Może i Ty chcesz ćwiczyć bardziej sportowo?
  • Osoby „rozruszane” i z elastycznymi stawami, mogą nie czuć satysfakcjonującego efektu ćwiczeń (zwłaszcza, jeśli robimy zgrabne plecy i wyprostowaną sylwetkę). Kije regulowane podkręcasz wyżej i proszę! Gotowe.
  • Teraz mam duże auto, ale nie zawsze tak było. Kije 115 cm jeździły na przednim siedzeniu. Oszacuj, jakie masz auto i po prostu ułatw sobie sprawę.
  • Podobny problem jest w komunikacji miejskiej. Krótkie kije łatwiej opanować.
  • Na rower biorę kije regulowane. Dlaczego? Bo łatwiej mi przewozić tak niewielki gabaryt w plecaku.
  • Skręcane kije zabieram jeszcze na długie treningi i w trasę. Mogę je przytwierdzić do plecaka w razie potrzeby.
  • Jeśli masz różne dolegliwości zdrowotne, to patrz na opis kijków pod względem zbierania wstrząsów i amortyzacji. W markowych kijkach różnica ciężaru jest dla nas bez wpływu.
  • Osoby otyłe mogą potrzebować kijków o stałej długości.

Jak ustawić kijki do chodzenia?

W Internecie znajdziesz wzór, z którego oszacować można przybliżoną wysokość kija. Nie trzymałabym się go sztywno, a tym bardziej nie patrzyła na długość kijów względem wzrostu.

Częstą sytuacją jest, że przy wzroście 170 kije muszą mieć długość 120 cm. Dlaczego? Wszystko zależy od proporcji ciała.

Jeśli chcesz sprawdzić, jaka jest idealna długość kija dla Ciebie, to włóż buty, w których trenujesz i szukaj kija o takim rozmiarze, by łokieć po wpięciu kija ustawił się w kąt prosty.

Tak, jak pokazuje poniższy obrazek. Kije składane ustawiasz w ten sam sposób.

wysokosc kijkow do nordic walking

Grafika Wawrzyniec Święcicki

Jak trzymać kije Nordic Walking podczas chodzenia?

Jesteśmy przy kijach, więc zaproszę Cię do obejrzenia mojego filmu, jak trzymać dłonie i przekładać poprawnie ręce na kijach Nordic Walking podczas treningu.

Jeśli masz chęć na więcej, to po wpisaniu się na listę mailingową Nordic Walking na 6! otrzymasz kilka wartościowych maili z ćwiczeniami na video, dzięki którym usprawnisz technikę swojego marszu.

 

https://player.vimeo.com/external/591498023.sd.mp4?s=1a3ed6a3c0c13d9c471e23d741a5588c928d1210&profile_id=164&oauth2_token_id=1283624624

Film pochodzi z kursu online Nordic Walking na 6! Dostępny na mojej platformie.

O co chodzi z gumowymi końcówkami i talerzykami?

Gumowe końcówki (buciki) zakłada się na kije podczas transportu lub chodzenia po asfalcie. Jeśli maszerujesz w lesie lub w parku, gumowe buciki na kije będą przeszkadzały, powodując obsuwanie się kija.

Jeszcze przed rozpoczęciem treningu zdejmij końcówki i ćwicz, uderzając ostrym końcem kija w ziemię.

Wszelkie talerzyki, nakładki i krążki dołączone do zestawu przydają się na śnieg i piach.

Jak wybrać dobre kije do Nordic Walking? Sprawdzone marki

Dobra marka, to taka, która sprzedaje sprzęt wysokiej jakości. Odpowiednio zaprojektowany i tworzony pod nadzorem. Oznacza to też adekwatną cenę, ponieważ elementy, z których kijek został wykonany, nie są budżetowe.

Do takich kijków dokupisz podzespoły i dodatkowe elementy. Będą trwałe i nietoksyczne. Markowe kijki Nordic nie zużyją się szybko. Nie zniszczą (otarcia lakieru, kolorów, wzoru), ich rękawiczka się nie spruje, a trzonek zostanie w niezmiennej formie.

Poniższych producentów polecam z czystym sumieniem:

  • Fizan,
  • Leki,
  • New Feel.

Kije do Nordic Walking Fizan Lie

Kije do Nordic Walking Fizan Lie

Kije Fizan Revolution

Kije do Nordic Walking Fizan Revolution

Kije Fizan Revolution Pro

Kije do Nordic Walking Fizan Revolution Pro

Fizan Race 80

Kije do Nordic Walking Fizan Race 80

Fizan Runner 40

Kije do Nordic Walking Fizan Runner 40

Kije Leki Spin

Kije do Nordic Walking Leki Spin

Kije do Nordic Walking Leki Response

Kije do Nordic Walking Leki Response

Kije Nordic Walking Leki Traveller

Kije do Nordic Walking Leki Traveller

Leki Flash Carbon

Kije do Nordic Walking Leki Flash Carbon

Kije do Nordic Walking New Feel PW P900

Kije do Nordic Walking New Feel PW P900

Kije do Nordic Walking New Feel NW P120

Kije do Nordic Walking New Feel NW P120

Gdzie kupić kije?

Sklepy sportowe typu Decathlon, Intersport, Martes. A także w sklepach internetowych.

CIEKAWE ARTYKUŁY:

Podziel się swoją opinią
Maria Tańska
Maria Tańska

W Nordic Walking wkręciłam się w 2013 roku. Kijami zainteresowałam się z potrzeby rozbudowy swoich treningów oraz poszukiwałam alternatywy do ćwiczeń, a także czegoś, co podziała na ból pleców.

Marsze z kijami pomagają mi utrzymać moje ciało w stanie równowagi. Treningi odchudzają, ujędrniają sylwetkę. Pozwalają na szybki reset. Zwiększenie mocy. A także są moją rehabilitacją. Głównie kolan i pleców.

Kije Nordic Walking spowodowały w moim życiu wiele dobrego. Dlatego przykładam uwagę do technicznego marszu. Wiem, jak bardzo technika jest ważna. Bez tego nie aktywujesz mięśni. Nie aktywujesz pleców. Nie odciążysz kolan i kręgosłupa.

Artykuły: 35