Kijki do Nordic Walking jakie kupić?

Zastanawiasz się gdzie kupić kije do NW?

Kijki do Nordic Walking pomogą Ci w treningu ale przede wszystkim podtrzymają i dodadzą pewności w terenie, chodzenie z kijkami Nordic Walking nie tylko daje korzyści zdrowotne ale chroni Cię przed upadkiem. Kijki do Nordic Walking są także idealne do ćwiczeń na ulicach, chodnikach i ścieżkach. Posiadając kijki Nordic Walking możesz pozytywnie wpłynąć na swoje samopoczucie spacerując w ulubionym parku, bo kije wymuszają większy zakres ruchu naszego ciała.

Piesze wycieczki z kijami Nordic Walking są lepsze, ponieważ pozwalają się odstresować, zmniejszając napięcie psychiczne, marsze z kijami przyczyniają się także do zmniejszenia napięci mięśni i stawów. Uchwyty i paski są tak zaprojektowane, że możesz na nie naciskać aby pomóc sobie na szlaku, rękawiczkę dobrego kija możesz także szybko wypiąć w razie potrzeby.

Ale jakie te kijki do Nordic Walking?

Kupując kijki zwróć uwagę z czego zostały wykonane. W zależności od funduszu, jakim dysponujesz możesz dokonać wyboru między kijkami aluminiowymi, z włókna szklanego, bądź kijami wykonanymi z carbonu. Jeśli skupisz się tylko na kijach markowych, będziesz miał gwarancję zakupu modelu profesjonalnego, solidnie wykonanego, kijki wiodących producentów objęte są gwarancją oraz można do nich dokupić elementy zamienne od rękawiczki, rączkę, po grot, który niewątpliwie ściera się z czasem. Często na forach czy blogach spotykamy się z opinią, że kije aluminiowe są dużo cięższe. To prawda, jeśli bierzemy pod uwagę kijki marketowe. Profesjonalne kijki do Nordic Walking z aluminium nie różnią się wiele ciężarem od kijków carbonowych, a bywa iż są o 300zł tańsze. Sprzęt ewoluuje z czasem, a dzisiejsze, profesjonalne modele wykonywane są za pomocą nowoczesnych technik, z aluminium cieniowanego.

Jeśli zamierzasz z marszu Nordic Walking zrobić trening, warto spojrzeć na kijki z carbonu. Są bardziej wytrzymałe, amortyzują lepiej, jak i pozwalają pewniej się czuć przy dużym obciążeniu kija. Jeśli szukasz kijków do Nordica w celach turystycznych możesz śmiało kupić (często tańsze) kije z włókna szklanego bądź aluminium. Te kije są tak samo sprawne, jak kije z carbonu, aluminium nie umniejsza ich wartości. Na pewno markowe kije Leki, Longi, Exel, KV+, Gabel, Fizan, czy Swix są droższe od tych z marketu czy Allegro ale będzie to pewna inwestycja w sprzęt na lata. Nie warto tutaj oszczędzać, bo nie ma na czym, a sprzęt wybrakowany szybko się zużyje i trzeba będzie kupić nowy.

Rączka, rękawiczka, końcówka

Rączka kija do Nordic Walking powinna być wykonana z dobrego tworzywa, najczęściej stosowanym jest korek. Korek powoduje, że ręka się nie poci, nie przesuwa, nie ślizga, a kij leży w dłoni pewnie i mocno. Jest to pewne zastosowanie, polecane przez wszystkich instruktorów Nordic Walking.

To ważne, aby chcąc trenować Nordic Walking wybrać kijki do Nordic Walking, a nie zamienne kije bez specjalistycznej rękawiczki, które nie pozwalają na wykonanie technicznego kroku. Takie kije, nazwane przeze mnie roboczo pół turystyczne charakteryzują się wyglądem kijka do Nordicu, różnica polega na tym, że zamiast w pełni zakładanej rękawiczki na dłoń, posiadają opaskę. Z takim kijkiem za dużo nie zwojujemy chyba, że chodzi nam o komfortowy trekking i rekreacyjny spacer z kijami.

Przejdźmy do końcówki, końcówka kija może być bolcem, bądź nożykiem. Jeśli dużo chodzisz w terenie i cały rok na pewno docenisz kij z końcówką w nożyk. Ostrze lepiej wbija się w ziemię, ma lepszą przyczepność. Nie ściera się tak, jak bolec i nie zawiedzie Cię w najtrudniejszych warunkach pogodowych w lesie czy na szlaku. Do markowych kijków Nordic Walking dołączone są zazwyczaj inne końcówki przydatne na podłożu twardym. Wyposażenie służy do chodzenia z kijami na chodnikach, ubitych i twardych nawierzchniach. Bezwzględnie nie używamy bolca ani nożyka do chodzenia po asfalcie czy chodniku!

Na koniec skupmy się nad tym, czy potrzebujesz kija składanego, regulowanego czy o stałej długości. Kije regulowane charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem, bo możesz je złożyć i schować wygodnie do niewielkiego bagażu, czy plecaka sportowego. Takie kije możesz też zapiąć przy plecaku i maszerować przez góry. W profesjonalnych kijach tego typu możesz także dokupić mechanizm skręcający kij. Regulowane kije do NW charakteryzują się także sposobem składania. Można kupić kije składane tylko w jednym miejscu, są też takie kije, które złożysz do minimum dzięki dwufazowej regulacji. Regulacja może znajdować się na środku kija, bądź na górze, nie wpływając tym samym na sztywność kija i na wybieranie wibracji podczas chodzenia.

O ile regulowane kije do Nordic Walking kupujesz i masz, przy kijkach dostosowanych o stałej długości sprawa wygląda nieco inaczej. Przy wyborze kijów do NW o stałej długości musisz kierować się długością, która jest określona indywidualnie dla każdej osoby. Przyjęło się brać uniwersalne rozwiązanie na miarę wysokości człowieka ale często nie pokrywa się to z sylwetką ciała, bo przecież nasza wysokość to składowa długości nóg, tułowia, dochodzi długość rąk. Dobierając kije do NW ugnij łokieć w kąt prosty – złap za rączkę kija (można przymierzyć w jakimkolwiek sklepie kije regulowane) i rozkręć kij do ziemi. W zależności ile centymetrów pokaże miarka, to będzie Twoja długość. Pamiętaj, kąt prosty w łokciu i trzymasz za zapiętą rączkę kijka! Teraz już wiesz, jakie kije kupić 🙂

Kupując model profesjonalny trudno odczuć różnicę przy kiju składanym, a jednoczęściowym. Są tacy, którzy twierdzą, że kij jednoczęściowy nie wpada w tyle drgań, co skręcany ale tak na prawdę nie czuć tego, więc nie wiadomo czy nie jest to kolejny wymysł reklamowy, czy też z racji nowych technologii jakość kijków wzrasta. Nie poruszamy kwestii praktycznej – tutaj chyba każdy ma swoje, trafne wnioski.

Jeśli mimo wszystko dobór odpowiedniego rozmiaru sprawia Ci trudność, możesz zawsze napisać, czy spotkać się z Instruktorem Nordic Walking, który na pewno pomoże.

Pozostaje zacząć maszerować – czy samemu z wiedzą wyczytaną w internecie, czy z Instruktorem? To już temat na inny artykuł ale zawsze warto się poradzić, zasięgnąć języka, aby chodzić z kijami poprawnie.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: