Treningi Nordic Walking – ABC życia

Treningi Nordic Walking dla każdego, przede wszystkim aby poczuć się lepiej i stać się młodszym. Małe ABC jak ważne są treningi z kijami w codziennym świecie.

Jak przydatne bywają treningi Nordic Walking? Mawia się, że po 22 roku życia nasz organizm zaczyna się starzeć. Mniej więcej po 30 roku życia, zaczynamy odczuwać pierwsze oznaki kurczenia ścięgien i mięśni zwłaszcza, jeśli żyjemy jak typowy mieszczuch, czytaj szybkie życie, szybka praca, szybki seks, szybkie dziecko, szybko w burgerze, szybko windą i samochodem… można by wymieniać takich szybko i na siedząco ale może niech każdy z nas rozliczy siebie sam. Z tym szybko wiążą się pewne rzeczy, mianowicie poziom hormonu stresu działający niszcząco na nasz organizm, brak równowagi emocjonalno psychicznej, brak relaksacji organizmu, brak aktywności fizycznej tej pozytywnej, która na celu ma wspomaganie pracy serca, układu wydolnościowego, krążenia i mięśni. Zawsze mamy wymówkę, że brak nam czasu, bo dzieci, bo późno z pracy, bo zakupy, bo sprzątanie. Dalajlama powiedział, że człowiek zachodu przez pierwszą część swojego życia wyniszcza swoje zdrowie, aby zarabiać pieniądze, natomiast przez kolejną część wydaje pieniądze, aby zdrowie odzyskać – brzmi znajomo?

Jesteśmy żywym organizmem, jak inne organizmy potrzebujemy naturalnych bodźców, ruchu, stada. To są wartości na jakich zbudowana jest nasza psychika oraz organizm, a życie współczesne często nie ma nic wspólnego z naturalnym rytmem człowieka chyba, że uznać wyprawę do sklepu i przepychanki w kolejce sklepowej jako walkę o przetrwanie 😉

Co tak konkretnie mam na myśli? A to, że człowiek przechodzi w swoim życiu kilka przemian dotyczących jego wartości i priorytetów. Tak około 30 natrafia na fazę i wchodzi w ostry zakręt (przynajmniej ja takiego każdemu z Was życzę) zadając sobie pytanie: CO DALEJ?

A przede wszystkim to, że powinieneś zwolnić i zacząć o siebie dbać. Reszta przyjdzie sama w momencie wglądu w siebie i słuchaniu głosu wewnętrznego Ja, które wie najlepiej czego Ci potrzeba.

ABC treningu to nie standardowy poradnik typu weź kij, schyl się zrób ćwiczenie. To refleksja nad tym, dlaczego treningi Nordic Walking są Ci obce, bądź dlaczego ruchu myślisz dopiero, kiedy masz założyć bikini nad wiślaną plażę, bo przypadkowo wyrwałaś fajnego kolesia z działu księgowości i macie pierwszą randkę. To roztrząsanie nad tym, dlaczego podejmujecie się treningu, by po pierwszych trzech lekcjach, kiedy powoduję wyjście poza Waszą strefę komfortu znajdujecie co najmniej dwie wymówki i przestajecie trenować. W końcu jest to próba uzmysłowienia Wam, że najczęściej sami siebie oszukujemy i zwodzimy, bo nasz mózg zapierdział się na sfiksowanym trybie życia i bardzo łaknie kolejnej pszenicznej bułki z udawaną wędliną – tak, popij sokiem słodzonym syropem fruktozo – glukozowym, niech zaleje Twój przytępiony umysł.

ABC treningu to próba zawstydzenia naszego lenistwa, wypierania i zakłamywania rzeczywistości więc jeśli masz słabe nerwy i brak Ci dystansu do siebie, to tym bardziej powinieneś czytać, wkurzać się, psioczyć pod nosem… a potem w końcu przyznać mi rację, bo ją mam i ruszać z nami na treningi Nordic Walking!

Zryw numer jeden.

Podziel się swoją opinią
Maria Tańska
Maria Tańska

W Nordic Walking wkręciłam się w 2013 roku. Kijami zainteresowałam się z potrzeby rozbudowy swoich treningów oraz poszukiwałam alternatywy do ćwiczeń, a także czegoś, co podziała na ból pleców.

Marsze z kijami pomagają mi utrzymać moje ciało w stanie równowagi. Treningi odchudzają, ujędrniają sylwetkę. Pozwalają na szybki reset. Zwiększenie mocy. A także są moją rehabilitacją. Głównie kolan i pleców.

Kije Nordic Walking spowodowały w moim życiu wiele dobrego. Dlatego przykładam uwagę do technicznego marszu. Wiem, jak bardzo technika jest ważna. Bez tego nie aktywujesz mięśni. Nie aktywujesz pleców. Nie odciążysz kolan i kręgosłupa.

Artykuły: 35