Czystek – zioło idealne na wszelkie infekcje i boreliozę!

Czystek – oczyszczanie, odporność, borelioza

Czystek (Cistus L.) – rodzaj krzewów należący do rodziny czystkowatych (posłonkowatych). Liczy kilkanaście gatunków ograniczonych występowaniem do basenu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. Stanowią ważny składnik frygany i makii oraz świetlistych lasów sosnowych i dębowych. Większość z nich rośnie na Półwyspie Iberyjskim. W Polsce tylko w uprawie. Cistus Incanus należy do najstarszych roślin „ziołowych”, które mają udokumentowane działanie. Nie ma zagrożenia przedawkowania!

Czystek (Cistus Incanus) jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli- związków fenolowych należących do grupy substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny człowieka. Polifenole przejawiają doskonałe własności antybiotyczne (czystek jest 100 razy mocniejszy od Tamiflu).

Działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwhistaminowo i przeciwgrzybiczo. Czystek zapobiega chorobie niedokrwiennej serca, opóźnia procesy starzenia, wpływa pozytywnie na jakość życia. Jest niezwykle skutecznym produktem w przypadku infekcji żołądkowo-jelitowych. Ma ogromną zdolność wychwytywania i usuwania wolnych rodników. Hamuje rozwój wirusów opryszczki, półpaśca. Działa przeciwstarzeniowo, ma pozytywne działanie na florę bakteryjna, wypłukuje toksyny i metale ciężkie, zwiększa gęstość kości. Nie tylko chroni przed wirusami, lecz usuwa również (wyprowadza) metale ciężkie. Ma zbawienny wpływ na skórę- działa na łupież, zapalenia skórne. Próby wykonane na palaczach dowiodły, że zanieczyszczenia wywołane kadmem w organizmie obniżyły się. Potencjalnie działa przeciw ptasiej i świńskiej grypie. Ma pozytywne działanie przy: artroza, rak żołądka, rak szyjki macicy, bronchitis, grypa, biegunka, bóle głowy, osteroarhitis, neurodermis. Może być środkiem konkurencyjnym do powszechnie znanych Tamiflu i Relenza. Powoduje redukcje kadmu u palaczy poprzez łączenie się metali z CI. Działa również przeciw grzybom candida, escherichia coli, bakterie gran dodatnie i gram ujemne, gronkowiec złocisty oraz helicobacter. Sporadyczne stosowanie nie przynosi wymiernych korzyści. Należy stosować przez minimum 4 tygodnie, wtedy możemy zaobserwować efekty. Działanie tej rośliny nie było od lat powszechnie znane, jednak od 10 lat staje się coraz bardziej popularna.

Najnowsze badania potwierdzają, że czystek stanowi nadzieję dla leczonych na boreliozę – powoduje sklejanie bakterii dzięki czemu nie dopuszcza do ich połączenia z błoną komórkową.

Na Uniwersytecie w Lipsku prowadzone są badania, dlaczego Cistus Incanus działa tak skutecznie przeciw boreliozie. Otóż wysoka zawartość polifenoli, wiele olejków eterycznych i specjalne żywice to główne składniki tej rośliny. Pojedyncze te składniki są wszystkim znane, jednak ich połączenie może mieć niezwykle działanie. Naukowcy twierdzą: borelioza wywoływana jest przez przenoszone przez kleszcza spiralne bakterie, które pozostają w ciele człowieka (zwierzęcia). Jednak przy obecności Cistus Incanus zostają przez niego oklejone i poprzez to unieszkodliwione. Istnieje wiele gatunków czystka, jednak Cistus Incanus jest najbardziej znany ze swojej skuteczności. Działa przeciwbólowo, przeciwgrypowo. Chroni przed przeziębieniami, infekcjami. Jest udowodnione naukowo, że działa antywirusowo.

Nie udowodniono, że szkodzi! Nie posiada skutków ubocznych. W 1999 r. w Instytucie Friedrich – Loeffler w Tubingen (Niemcy) zostało zbadane, czy czysty środek roślinny/zielarski może tak działać? Nie daje żadnych działań niepożądanych (środek naturalny).

Podczas badania naukowego zostało zbadane 100 tys. do 400 tys. wirusów, które wydziela człowiek podczas kichania. Badanie zostało wielokrotnie powtórzone. Podczas badania wykorzystano 2 próbki, z których jedna zawierała ekstrakt z Cistus Incanus. Udowodniono, ze próbka zawierająca ekstrakt miała bardzo zredukowaną ilość wirusów. Potwierdzają to również badania naukowe z Munster, że czystek powoduje rozmnażanie komórek przeciwgrypowych.

Jeśli jeszcze herbatki z czystka nie próbowaliście, to zachęcam do zaopatrzenia się w nią – oto 10 powodów (i to nie zmyślonych, ale takich za którymi stoi nauka) dla których warto pić czystek:

1. Dzięki temu, że jest niezwykle bogata w polifenole doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Zanim więc sięgniesz po jakiekolwiek reklamowane w TV apteczne „lekarstwo na grypę i przeziębienie” – napij się herbatki z czystka. Jego skuteczność w przypadku infekcji potwierdziły badania kliniczne.

2. Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty może przynieść ulgę z uwagi na swoje własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne.

3. Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.

4. Z powodu swoich własności antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).

5. Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.

6. Jest to roślinka silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i  do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.

7. Działa nawet na krętka wywołującego boreliozę. I to zarówno chroniąc przed zakażeniem (jeśli lubisz wycieczki do parku czy lasu to włącz koniecznie czystka do swojego codziennego menu, ponieważ odstrasza on kleszcze) jak i będąc ważną częścią ziołowego protokołu gdy zakażenie już miało miejsce: substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione.

8. Można stosować czystka również w u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.

9. Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie buzi po umyciu zębów naparem z czystka śmiało zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w  których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan. Czystek działa również wybielająco na zęby, ponieważ posiada potężne działanie na bakteryjny biofilm – po prostu go rozpuszcza. Napar przeznaczony do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem lub erytrytolem dla dodatkowego działania antybakteryjnego.

10. Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Jeśli ktoś ma problem np. z nieprzyjemnym zapachem potu (pachy, stopy), to zauważy po kilku tygodniach picia herbatki z czystka znaczną redukcję przykrego zapachu. Obok dezodorantu magnezowego jest to druga rzecz naprawdę warta polecenia.

Jak pić czystek? Przede wszystkim długo i uparcie 🙂

Jednorazowe napicie się tej herbatki nic nie zdziała. Wypicie jej od czasu do czasu też nie. Po prostu należy pić ją regularnie, codziennie. Dopiero wtedy czystek pokaże nam cały swój (nomen omen) oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć takie bardzo zauważalne po minimum miesiącu regularnego stosowania.

Ziele czystka należy zakupić cięte, a nie mielone – wtedy widać zawartość, czy nie ma nadmiaru gałązek itd. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listeczków i kwiecia. Tylko w tańszej herbatce gorszej jakości znajdziemy w suszu dużo gałązek, co znacząco pogarsza smak herbatki. Czystek bio jest nieco droższy od nie-bio, ale daje gwarancję pochodzenia surowca z upraw kontrolowanych jak również jest po prostu lepszej jakości, lepszy w smaku.

Napar: łyżeczkę ciętego czystka zalać wrzątkiem i niech naciąga pod przykryciem ok. 10 minut. Odcedzić (jeśli masz wkładane do kubeczka zamykane sitko czyli tzw. zaparzacz do ziółek, to oszczędzasz sobie tej roboty) i po przestudzeniu wypić. 2-3 razy dziennie lub więcej. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie (można do 4 razy), co pozwoli na wydobycie z niej wszystkich dobroczynnych składników. Można napar dosmaczyć sokiem z cytryny i/lub posłodzić lekko np. miodem lub stewią.
Odwar przy dolegliwościach cięższych lub o charakterze przewlekłym: Około 10 g  Cistus zalać 200-220 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić na 20 minut do ostudzenia i przecedzić. Tak uzyskany odwar stosuje się zewnętrznie (okłady, płukanki, przemywanie) oraz wewnętrznie – 100 ml 3-4 razy dziennie (wszelkie stany zapalne, borelioza, nieżyt jelit i żołądka itd.), a także do lewatyw (doodbytniczo 150-200 ml).

Jako ziółko bogate w bioflawonoidy czystek doskonale współpracuje z witaminą C wzmacniając jej działanie (ważne przy infekcjach). Dr Klenner w swoim raporcie wspominał co prawda iż podawał soki owocowe jako źródło bioflawonoidów, lecz herbatka z czystka będzie miała jeszcze lepszy efekt synergiczny. Jak wszystkie ziołowe herbaty również herbata z czystka ma na organizm alkalizujący wpływ.

I co Wy na to? Ja pijam co dzień! Smacznego!

Więcej o czystku możecie poczytać na stronie u Pana Doktora Różańskiego, który specjalizuje się w fitoterapii, czyli ziołolecznictwie. Niesie on nadzieję wielu chorym, wielu osobom także pomógł. Ludzie cierpiący na boreliozę mają szansę na wyleczenie samej choroby, a także jej skutków. Tym samym na normalne życie bez infekcji i bólu.

Link do kliknięcia.

Żródło:
Wiki
Planetazdrowie

Podziel się swoją opinią
Maria Tańska
Maria Tańska

W Nordic Walking wkręciłam się w 2013 roku. Kijami zainteresowałam się z potrzeby rozbudowy swoich treningów oraz poszukiwałam alternatywy do ćwiczeń, a także czegoś, co podziała na ból pleców.

Marsze z kijami pomagają mi utrzymać moje ciało w stanie równowagi. Treningi odchudzają, ujędrniają sylwetkę. Pozwalają na szybki reset. Zwiększenie mocy. A także są moją rehabilitacją. Głównie kolan i pleców.

Kije Nordic Walking spowodowały w moim życiu wiele dobrego. Dlatego przykładam uwagę do technicznego marszu. Wiem, jak bardzo technika jest ważna. Bez tego nie aktywujesz mięśni. Nie aktywujesz pleców. Nie odciążysz kolan i kręgosłupa.

Artykuły: 35