Kurs chodzenia z kijami Nordic Walking

Kurs chodzenia z kijami Nordic Walking

Kurs chodzenia z kijami Nordic Walking, którego nie znajdziecie gdzie indziej. Nauka chodzenia z kijami jako lekcje podzielone na sekcje, które należy ćwiczyć zanim przejdzie się do następnego kroku. Żadna literatura nie zastąpi tego, co daje nam Instruktor Nordic Walking – wnikliwe oko, znajomość techniki, rozpoznawanie trudności w poruszaniu się w synchronizacji ciała dlatego poradnik ten powinno się traktować jako przypomnienie wcześniejszych lekcji.

Kurs chodzenia z kijami Nordic Walking w praktyce

Często właśnie w sieci szukacie kursu chodzenia z kijami Nordic Walking, postanowiłam przejrzeć dostępne materiały i ja. Szukając informacji natrafić można na przeróżne poradniki oraz ludzi, którzy na kanale Youtube pokazują mało zgrabne i niezrozumiałe ruchy, a także na marketingowców, którym zależy jedynie na reklamie sprzętu czy odzieży do Nordic Walking. Zdarza się także, że poradniki są nierzetelne i nie posiadają podstawowych informacji o technice Nordic Walking wniosek jest jeden – będzie trudno.

Generalnie jeśli chcesz uczyć się chodzenia z kijami sam i to w dodatku z internetu, życzę powodzenia i sukcesów, ponieważ trzeba mieć w sobie samozaparcie, obiektywne spojrzenie umożliwiające wyłapanie błędów, a sam marsz z kijami wymaga regularnie powtarzanych, płynnych ćwiczeń oraz samokontroli – inaczej nie zasmakujemy czym są marsze z kijami Nordic Walking.

Kurs chodzenia z kijami Nordic Walking – podstawy

Spotykam się ze stwierdzeniem, że Nordic Walking to rekreacja dla osób starszych, że robimy wokół tej dyscypliny dużo szumu i, że jest mało skuteczna. Najczęściej osoby o takim nastawieniu już podczas nauki chodzenia z kijami mają po kilku minutach dość. Nogi robią się jak z waty, serce wali, jak opętane a ręce mdleją z bólu. Nie wierzcie w takie teorie do chwili, kiedy sami nie spróbujecie. Niech każdy doświadczy czym są marsze z kijami, wtedy będzie mógł to ocenić. Ja mówię DZIAŁA. Osoby z którymi trenuję, potwierdzą. Wystarczy nauczyć się jak chodzić z kijami poprawnie i wtedy wykorzystać technikę Nordic Walking wyznaczając sobie cele.

A więc zaczynamy kurs chodzenia z kijami Nordic Walking, który przybliży Wam samą technikę Nordic Walking oraz przypomni na czym należy się skupić najbardziej. Będzie on podzielony na sekcje aby ułatwić Wam pracę i naukę, po wykonaniu i opanowaniu ćwiczeń z jednej sekcji przechodzimy do następnej. Co prawda nic nie zastąpi czujnego oka instruktora, który widzi z boku jakie błędy popełniamy ale jeśli już chcemy chodzić sami, to starajmy się to robić jak najlepiej i z korzyścią 🙂

Powodzenia!

Buty do Nordic Walking, odpowiednie kije i ich prawidłowe ustawienie.

Pierwsze co powinien zrobić każdy z nas, to założyć dobre buty do Nordic Walking. Przy zmiennej pogodzie i w terenie, w głębokim lesie dobrze sprawdzają się buty trekkingowe. Zabezpieczają kostkę przed kontuzją, dobrze podtrzymują stopę, a jeśli są to prawdziwe buty trekkingowe na pewno mają dobrą podeszwę. A dlaczego o tej podeszwie? Ponieważ marsze z kijami wywierają nacisk na stopy mogący wywołać obtarcia i odparzenia. Twarda podeszwa nie zapewnia dobrej amortyzacji dla pięty, a jeśli są to buty typu trampki to glebę mamy gwarantowaną. Zakładajcie zatem wygodne buty do Nordic Walking i w drogę! Więcej o butach możecie przeczytać w innym wpisie.

Kije do Nordic Walking ale jakie? Na to pytanie udzieliłam wyczerpującej odpowiedzi we wcześniejszym wpisie, przypomnę teraz tylko, że można kupić kije o długości regulowanej oraz stałej. Nie wpływa to na ich pracę, kijki skręcane są bardziej poręczne, bo można je  dostosować do rodzaju terenu oraz treningu. Na pewno nie kusimy się super ofertą Pana z allegro czy marketu tylko wybieramy produkty pewne, markowe – Leki, Gabel, Exel.

Jak dopasować kije do Nordic Walking

Stajemy w pozycji wyprostowanej, uginamy rękę chwytając dłonią za trzonek kija (najlepiej założyć rękawiczkę od kijków). Wysokość kijków do Nordic Walking ustawiamy tak, aby łokieć był ugięty jedynie do 90 stopni (czyli kąt prosty w łokciu). Skręcamy kije na danej wysokości i gotowe!

Tu podaj tekst alternatywny

Innym sposobem na dopasowanie wysokości kijków Nordic Walking do naszego wzrostu jest zastosowanie wzoru 0,68 x nasza wysokość podana w centymetrach. Pamiętać jednak należy, że najlepiej dobierać długość kijków na stojąco tym bardziej, że o różnej porze roku może ona być inna w zależności od wysokości butów, jakie nosimy. Z automatu zastosowanie wzoru odpada, bo niekiedy trzeba zaokrąglać wynik w górę lub w dół jedynie do wzrostu, a na długość kija ma też wpływ długość naszych kończyn, stan fizyczny oraz możliwości naszego ciała.

Kilka wskazówek dotyczących długości kijków do Nordic Walking

No to mamy odpowiednią długość kijków. Dlaczego nie można ustawić kijów krótszych? Jeśli kije są zbyt krótkie nie będziemy mogli w prawidłowy sposób wykonać treningu i uruchomić obręczy barkowej (przy tym łopatek oraz kręgosłupa), a cały ciężar ciała skupi się w przedramieniu. Maszerując w ten sposób możemy nabawić się kontuzji w postaci obolałych barków, ramion oraz karku, a przecież nie w tym rzecz.

Dlaczego kije nie mogą być dłuższe? Mogą ale dłuższy kijek wymusza dłuższy marsz i zwiększoną pracę górnych partii ciała, co na początku nie będzie komfortowe, tak więc należy najpierw nauczyć się techniki, a potem ewentualnie w ramach rozwoju kondycji można bawić się długością kijków trenując bardziej wymagająco.

Kurs chodzenia z kijami Nordic Walking krok pierwszy:

Na początek – rozgrzewka

Jeśli ustawiliśmy długość kijków zaczynamy. Na pierwszym planie musi zawsze stać rozgrzewka. Bez rozgrzewki nie ma treningu a jest ból i płacz. Dobra rozgrzewka przed marszem powinna ująć okolice odcinka szyjnego kręgosłupa, obręczy barkowej (czyli ramion), łokci, nadgarstków. W następnej kolejności trzeba zwrócić uwagę na odcinek lędźwiowo krzyżowy i biodra, kolana i staw skokowy.

Podstawowe ćwiczenia rozgrzewające należy wykonywać powoli, bez ruchów sekwencyjnych typu „raz, dwa, trzy”. Nie napinamy mięśni, jeśli ktoś ma kontuzje nie stara się wykonywać skrętów na opór. Dajcie sobie czas, Wasze ciało na pewno się zaadaptuje i po pewnym czasie rozrusza.

Przykładowe ćwiczenia rozgrzewające przed treningiem znajdziecie pod tym linkiem, dostępne są na naszym kanale Youtube.

Możecie wykonywać więcej ćwiczeń, tyle ile kto potrzebuje. Należy słuchać swojego ciała i zwracać uwagę na miejsca w których odczuwacie sztywność, nie rozgrzane. Rozgrzewka powinna zająć około 15 minut.

Krok drugi – nauka chodzenia z kijami Nordic Walking, bądź sportowy trening z kijami

Po rozgrzewce następuje moment ćwiczenia techniki, bądź realizacja innego planu treningowego, zależy co sobie założyliście.

Krok ostatni – rozciąganie.

Następny element, który kończy każdą aktywność ruchową to rozciąganie – oczywiście na sam koniec, kiedy już popracujemy. Ćwiczenia rozciągające relaksują mięśnie, rozluźniają ciało po wysiłku wzmacniając nas tym samym oraz niwelując kontuzje – nie omijajcie tego kroku, by cieszyć się treningami na dłużej.

Przykładowe ćwiczenia rozciągające.

Część pierwsza – technika marszu z kijami.

Część druga – technika marszu z kijami.

podsumowanie-treningu-nordic-walking

 

Podziel się swoją opinią
Maria Tańska
Maria Tańska

W Nordic Walking wkręciłam się w 2013 roku. Kijami zainteresowałam się z potrzeby rozbudowy swoich treningów oraz poszukiwałam alternatywy do ćwiczeń, a także czegoś, co podziała na ból pleców.

Marsze z kijami pomagają mi utrzymać moje ciało w stanie równowagi. Treningi odchudzają, ujędrniają sylwetkę. Pozwalają na szybki reset. Zwiększenie mocy. A także są moją rehabilitacją. Głównie kolan i pleców.

Kije Nordic Walking spowodowały w moim życiu wiele dobrego. Dlatego przykładam uwagę do technicznego marszu. Wiem, jak bardzo technika jest ważna. Bez tego nie aktywujesz mięśni. Nie aktywujesz pleców. Nie odciążysz kolan i kręgosłupa.

Artykuły: 35