fbpx

Bielizna termiczna, bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna na marsze z kijami Nordic Walking i nie tylko!

Kiedy temperatura za oknem spada, wielu z nas porzuca swoje zamiary i niechętnie wystawia nos za drzwi. O ile musimy wyjść z dziećmi do szkoły, do pracy, po zakupy robimy to ale myśl o jakimkolwiek treningu powoduje dreszcze i ciarki na plecach. Tutaj z pomocą przychodzi bielizna termoaktywna i bielizna termiczna, dzięki której komfort cieplny na zewnątrz podczas chłodniejszych miesięcy podnosi się tak bardzo, że rzadko widzimy przeciwwskazania do wychodzenia – ot cała tajemnica osób trenujących 🙂

Jak zatem sprawić żeby nasze marsze z kijami Nordic Walking były bardziej komfortowe? Należy odpowiednio się ubrać!

Artykuł poświęcony będzie bieliźnie termicznej oraz termoaktywnej, która pozwala na turystykę oraz trenowanie w zmiennych warunkach pogodowych tak, aby nie trzeba było rezygnować z codziennej aktywności fizycznej. To że komfort cieplny podczas wysiłku jest najważniejszy bardzo dobrze wiemy ze wspólnych treningów z kijami Nordic Walking. Często ubieracie się nieodpowiednio, co powoduje przegrzanie organizmu i dużą potliwość. Chwila postoju wystarczy aby nasz własny pot zamienił się w zimny kompres. Sytuacja robi się wtedy nieciekawa, zwłaszcza jeśli jesteśmy na szlaku kilkanaście kilometrów od domu, od ciepłego samochodu i nie możemy w jednej chwili rozebrać się aby się ogrzać i odparować.

Bielizna termoaktywna oraz bielizna termiczna to bielizna sportowa która ma za zadanie zachować ciepło naszego ciała i jednocześnie odparować całą wilgoć którą wytwarzamy podczas treningu.  Wyciąga ona wilgoć od naszej skóry na zewnątrz warstw ubioru. Bieliznę termoaktywną można podzielić na bieliznę wełnianą, bielizna termo clima, pro clima oraz bieliznę sportową light – w zależności od pory roku stosujemy odpowiednie rozwiązania. Najlepsza bielizną termoaktywną na jesień i zimę to oczywiście bielizna termiczna, z reguły z domieszką ciepłej wełny. Ta która polecana jest na temperatury do minus 20 stopni zazwyczaj wykonywana jest z wełny alpaki, bądź merino. Bielizna taka idealna jest w okresach przejściowych jesienno zimowym czy zimowo-wiosennym.

Prawidłowe funkcjonowanie bielizny termoaktywnej zależy od kilku elementów. Przede wszystkim musimy dobrze dobrać rozmiar – przyleganie bielizny do powierzchni skóry zapewnia odpowiedni mikroklimat. Pod uwagę bierzemy także: temperaturę otoczenia o której już pisaliśmy podczas wykonywania danej aktywności, intensywność planowanego wysiłku oraz optymalne dobranie kolejnych warstw ubioru.

Kiedy za oknem mamy niskie i ujemne temperatury z pomocą przychodzi nam wełna Merino i Alpaca – jednym z producentów którzy zajmują się produkcją bielizny termicznej dla sportowców i amatorów jest firma Hanna Style. Jest to nasza rodzima firma, która szyje wysoko gatunkową bieliznę termoaktywną nie ustępując jakością innym, zagranicznym markom, cechując się także o wiele niższą ceną za swoje produkty.

Jak wiecie treningi Nordic Walking można wykonywać o różnym natężeniu. Jeśli planujemy treningi typowo turystyczne, gdzie wychodzimy z założeniem spaceru, zwiedzamy okolicę, szwendamy się kilka kilometrów przez cały dzień nieśpiesznie, wiemy że wysiłek będzie umiarkowany i nie narazimy się na mocne przegrzanie – można śmiało założyć bieliznę typu Merino lub Alpaca, która ochroni nas przed utratą ciepła. W zależności od tego czy jesteśmy zmarzluchami na koszulkę termiczną Merino lub Alpaca możemy założyć dodatkową bluzę i dopiero kurtkę. Wybór kurtki także nie jest przypadkowy, stawiamy na kurtkę raczej cieńszą, trekkingową. Najważniejsze żeby nie przepuszczała wiatru i wody. Jeśli ktoś lubi optymalną temperaturę (nie za zimno, nie za ciepło) na bieliznę termiczną Merino, Alpaca nie zakłada nic oprócz kurtki.

Na mocne treningi Nordic Walking w okresie jesienno zimowym tak samo jak dla biegaczy poleca się bieliznę nieco cieńszą typu Pro Clima, Termoclima bądź Ultra Clima. Bielizna taka nie pozwala aby nasz organizm się wyziębił, zapewnia odprowadzenie wilgoci ze skóry, jednocześnie nie pozwoli na to abyśmy się przegrzali podczas wysiłku – jest po prostu komfortowo. Warunkiem jest jednak intensywny ruch, wtedy bielizna pracuje prawidłowo.

Hanna Style posiada bardzo dużą kolekcję bielizny termoaktywnej. W ofercie znajdziecie nie tylko koszulki termiczne ale także spodnie termoaktywne oraz kominiarki czy bieliznę osobistą. Produkty Hanna Style są bardzo wygodne, posiadają płaskie szwy, bądź nie mają ich w ogóle, dzielą się także na produkty damskie, męskie oraz dziecięce co jest wspaniałym rozwiązaniem, bo pozwala zabezpieczyć różne elementy naszej sylwetki rozłożone inaczej u kobiet i mężczyzn. Dostępność różnych kolorów do wyboru jest dodatkowym atutem. Nie każdy lubi biały czy czarny tutaj może dobrać na przykład bordowy, czy niebieski.

Wracając do marszu z kijami Nordic Walking, koszulka termiczna to zakup konieczny i na dłuższą metę, ponieważ możecie ją używać nie tylko do Nordic Walking ale także na wyjazd z dziećmi na narty, na wyprawę do lasu na działkę czy w góry. Można ją na siebie założyć nawet wtedy, gdy jest mam po prostu zimno Jest to wydatek około 90 – 120 zł który umożliwi Wam komfortowe funkcjonowanie w nieprzystępnych warunkach atmosferycznych.

Bielizna Termiczna Merino test – plusy

Koszulka termoaktywna MerinoWool określiłabym bardzo pozytywnie. Przy temperaturze -5 stopni, dodatkowej warstwie typu kurtka Softshell (Kurtka Rowerowa Softshell Crivit Lidl Polska bez ocieplenia) bielizna sprawdza się idealnie. Po dość intensywnym marszu Nordic Walking było ciepło i komfortowo. Koszulka świetnie sobie poradziła z wilgocią, nadmierne ciepło wyrzuciła na zewnątrz pod kurtkę. W takich sytuacjach należy pamiętać o regulacji temperatury ciała poprzez rozsuwanie kurtki, aby ciepło mogło odparować. Nawet najlepszej klasy kurtka nie przepuści wilgoci na zewnątrz, bo stworzona została do tego, aby nie dopuścić wilgoci do nas, więc sami musimy to regulować. Najlepiej kilka razy podczas treningu nieco się rozsunąć, pootwierać wszystkie otwory, jakie dostępne są w kurtce (pod pachami, na bokach, suwak z przodu). Wtedy bielizna termoaktywna odprowadzi wilgoć ze skóry, ta natomiast będzie mogła swobodnie wydostać się na zewnątrz warstwy wierzchniej.

Bielizna Termiczna Merino minusy

Podczas używania koszulki Termicznej Merino dało się nie zauważyć działania wełny. Być może ja jestem wrażliwa i odczuwam drapanie i swędzenie. Inne osoby, które znam nie mają takich dolegliwości, dlatego przypuszczać można, że jeśli ktoś jest wyjątkowo wyczulony na tego typu rzeczy, może odczuwać lekki dyskomfort. Powiem jednak tak od siebie, że ma on też trochę i pozytywnego działania, bo rozgrzewa dodatkowo skórę, przynajmniej tak to działa u mnie, więc idąc na trening przestaje się po pewnym czasie zwracać na to uwagę i odczuwa przyjemne ciepło. Warto jednak wiedzieć, że wełna to wełna i w MerinoWool ewidentnie czuć jej działanie.

[Tutaj] znajdziecie więcej o Hanna Style

Bielizna termiczna i bielizna termoaktywna dostępne są także w naszym sklepie internetowym.

Aby lepiej zrozumieć, jak dobrać bieliznę Hanna Style, należy kierować się tabelą podziału bielizny termoaktywnej Hanna Style:

bielizna-termoaktywna-tabela-podzialu

1 thought on “Bielizna termiczna, bielizna termoaktywna

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: